Aparaty fotograficzne stają się coraz bardziej powszechnym urządzeniem, wśród społeczeństwa. Ich zróżnicowanie na rynku oraz możliwość wyboru różnorodnych wariacji cenowych powoduje, iż coraz większa ilość amatorów decyduje się na ich zakup. Do jednych z najczęściej wybieranych opcji należą lustrzanka, aparat kompaktowy oraz bezlusterkowiec.

1) LUSTRZANKA: inaczej aparat cyfrowy. Jest to rodzaj, który wręcz góruje na rynku aparatów i jak na razie należy do pozycji bezkonkurencyjnych. Lustrzanka zamiast filmu posiada matrycę cyfrową. Na rynku dostępne są przede wszystkim matryce CMOS oraz CCD. Posiadają one jeden obiektyw oraz muszą posiadać lustro – pół przepuszczane albo ruchome. Mobilną i wygodną opcją jaką proponują jest możliwość automatycznego ustawienia ostrości, tak zwany autofokus. Oczywiście istnieje też, dla większych profesjonalistów opcja całkowicie manualnych ustawień. W dzisiejszych czasach normą stało się posiadanie przez aparaty cyfrowe jakości FULL HD, a w droższych i bardziej nowoczesnych modelach możemy się już spotkać z dostępności jakości 4K. Lustrzanki nadal są najbardziej powszechną pozycją wśród profesjonalistów, jednak takim samym zainteresowaniem cieszą się również wśród fotografów-amatorów.

2) APARAT KOMPAKTOWY: posiada wbudowany, niemożliwy do wymiany obiektyw o wielkości mniejszej i bardziej komfortowej w stosunku do aparatu cyfrowego. Kompakty dostępne są w formie wodoodpornej, kieszonkowej – ten rodzaj zalicza się do najmniejszych pod względem wielkości dostępnym na rynku – czy też z superzoomem. Obiektyw w aparacie kompaktowym dostępny jest w kilku formach, pod względem wielkości matrycy także mamy szeroki wybór: od bardzo małych, przez 1-calowe, APS-C do pełnej klatki (FF). Zdecydowaną zaletą kompaktów są ich małe gabaryty, bardzo dobra jakość podczas filmowania łącząca się z dobrą stabilizacją obrazu. Główną wadą natomiast jest wolniejszy autofokus w porównaniu do innych dostępnych opcji na rynku.

3) BEZLUSTERKOWIEC: zwane inaczej kompaktami systemowymi. Jak sama nazwa wskazuje nie posiadają zamontowanego lustra jako elementu aparatu. Jednakże kompakt systemowy ma oprócz tego wiele wspólnego z lustrzanką, tak jak ona korzysta z wymiennych obiektywów czy pozwala na stosowanie dodatkowych akcesoriów, takich jak lampa pionowa czy uchwyt. Bezlusterkowiec jest stosunkowo młodym aparatem, gdyż na rynku pojawił się dopiero w roku 2008 – pomimo tego, iż początkowo uważane były za modele gorsze od lustrzanek szybko zaczęły przekonywać do siebie rzesze użytkowników, dzięki rozbudowanej funkcjonalności, wygodnej obsłudze autofokusa oraz posiadaniu wizjera elektronicznego, a nie jak w lustrzance optycznego – który umożliwia nam nakładanie na obraz pomocnych informacji.