Wśród producentów sprzętu fotograficznego dominują firmy japońskie. Niektóre marki są powszechnie rozpoznawalne, inne znają jedynie osoby zagłębione w branży fotograficznej. Do najlepszych marek fotograficznych należy jednak zaliczyć:

  • Nikon – to japoński producent sprzętu fotograficznego posiadający stuletnią tradycję. Marka ta ceniona jest przede wszystkim za wysokiej jakości lustrzanki cyfrowe. W jej ofercie znaleźć można jednak również inne akcesoria fotograficzne, takie jak obiektywy, lampy błyskowe, czy sprzęt obserwacyjny, obejmujący zarówno lunety jak i mikroskopy.
  • Canon – to firma znana wszystkim miłośnikom fotografowania. Oferta tego japońskiego giganta obejmuje zarówno tanie aparaty cyfrowe, jak i drogie lustrzanki do profesjonalnych zastosowań. Dzięki dużym nakładom na badania i rozwój, Canon jest pionierem we wprowadzaniu nowoczesnych rozwiązań i technologii.
  • Olympus – kolejny z japońskich koncernów specjalizujący się w produkcji wysokiej klasy aparatów fotograficznych, a także sprzętu medycznego i urządzeń wykorzystywanych w przemyśle. Olympus to marka wielokrotnie nagradzana i ceniona w branży fotograficznej..
  • Fujifilm – japońska marka doskonale znana zarówno wśród amatorów, jak i profesjonalistów. W ostatnim czasie firmie udało się połączyć aparat fotograficzny z drukarką, tworząc aparaty Instax, za pomocą, których można otrzymywać natychmiastowe odbitki. Produkty te szybko przyjęły się na rynku i zyskały dużą popularność.
  • Pentax – to japońska marka aparatów fotograficznych i obiektywów należąca obecnie do firmy Ricoh. Produkty tej marki charakteryzują się wysoką jakością, a bogata oferta sprawia, że zarówno amator, jak i profesjonalista znajdzie wśród modeli Pentax coś dla siebie.
  • Sony – tej marki nie mogło zabraknąć w zestawieniu. Chociaż Sony to koncern, który nie specjalizuje się wyłącznie w produkcji sprzętu fotograficznego, to aparaty i obiektywy tej firmy cieszą się dużą popularnością kupujących. W ofercie Sony znaleźć można zarówno tańsze modele aparatów i obiektywów, jak i drogie, przeznaczone do profesjonalnych zastosowań.
  • Panasonic – japońska marka sprzętu elektronicznego doskonale znana na całym świecie. Jej aparaty od lat cieszą się niesłabnącą popularnością i są cenione przede wszystkim za jakość wykonania oraz niezawodność.
  • Sigma Corporation, Tamron – to dwie japońskie marki znane przede wszystkim z produkcji wysokiej jakości obiektywów do aparatów fotograficznych. Marki te cenione są zwłaszcza przez osoby zajmujące się fotografowaniem zawodowo.
  • Carl Zeiss, Leica – niemieckie marki wytwarzające układy optyczne, wykorzystywane później przez innych producentów sprzętu fotograficznego takich jak: Sony, Canon, Panasonic, czy Nikon.