W dzisiejszych czasach ciężko spotkać osobę, która nigdy nie wykonała co najmniej paru zdjęć. Szeroki i łatwy dostęp do urządzeń elektronicznych, wręcz nie pozwala nam nie skorzystać z funkcji jakie one dają, a posiadanie aparatu w telefonie stało się czymś normalnym i wręcz wymaganym dla dzisiejszych odbiorców, toteż zawód fotografa przestał robić dzisiaj na kimkolwiek wrażenie. Jednak nadal możemy znaleźć osoby, które zdjęcia robią na przykład tylko i wyłącznie aparatami analogowymi powołując się na to, iż zdjęcia wywoływane z takich aparatów charakteryzują się czymś unikatowym, czego uchwycić w nowoczesnych aparatach nie jest się w stanie.
Początki fotografii możemy przypisać na okres wieku XIX. To wtedy powstała pierwsza fotografia w historii: był rok 1826 kiedy francuski wynalazca Joseph Nicephore-Niepce stał się wykonawcą pierwszej fotografii. Obraz nazwał „View from the window at Le Gras” i przedstawiał on widok z jego mieszkania. Jak głoszą historycy Joseph przeznaczył na wykonanie zdjęcia ponad 8 godzin – obraz został wywołany na cynkowej płytce pokrytej tak zwanym asfaltem syryjskim. Co ciekawe, po stworzeniu zdjęcia Joseph próbował przekonać Royal Society w Wielkiej Brytanii do wystawienia swojej fotografii, jednakże placówka ta nie była takową ofertą zainteresowana.
Jednakże przed powstaniem słynnej pierwszej fotografii – która wywołana została dzięki wynalezieniu w wiekach poprzednich pierwowzoru umożliwiającego jej stworzenie, a mianowicie mowa tutaj o camera obscura. Camera obscura była urządzeniem umożliwiającym tworzenie obrazu, stosowanym już od wieku XVI przez malarzy: dokładniej ujmując miała kształt światłoszczelnej skrzynki z niewielkim otworem, a wpadające przez otwór światło rzucało na tylnej ściance skrzynki odwrócony obraz oświetlonego przedmiotu. Jednak to rok 1839 uznany jest powszechnie za datę pierwszej faktycznej fotografii, kiedy to – znowu francuski wynalazca – przedstawił zdjęcie otrzymane na płytce miedzianej pokrytej srebrem. Następnie w tym samym roku, fizyk Dominique Arago opublikował raport o wynalezieniu dagerotypii – był to proces dzięki któremu na płytce metalowej byliśmy w stanie uzyskać obraz, co ważne bez możliwości jego powielenia, zwany dagerotypem. W roku tym ostatecznie też wprowadzone zostały pojęcia ‚fotografii’ oraz ‚negatywu’ przez Johna Fredericka Herschela. Od tego czasu rozwój fotografii zaczął gwałtownie przyspieszać.
Zostaw odpowiedź